713 822 963
MENU

Jak wygląda dobrze dopasowany biustonosz?


Data: 6.12.2017

Jak sprawdzić, czy biustonosz, który już mamy w domu, rzeczywiście leży tak, jak powinien? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka prostych rad brafittingowych, które pomogą Ci łatwo rozpoznać dobrze dopasowany biustonosz. A czym tak naprawdę jest brafitting? Najprościej mówiąc, chodzi o naukę, która zajmuje się odpowiednimi i dobrze dopasowanymi rozmiarami staników.

Obwód

Chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się inaczej, dobrze dobrany obwód biustonosza odgrywa istotną rolę. To właśnie obwód powinien nieść większość wagi biustu (całych 80%), nie ramiączka, jak często ludzie myślą. Jeżeli obwód jest za duży, nie może dobrze pełnić swojej funkcji i waga piersi spoczywa właśnie na ramiączkach – to może powodować bóle odcinka szyjnego kręgosłupa, odgniecenia od ramiączek, a przede wszystkim – piersi w takim staniku nie mają właściwego kształtu.

Jak powinien wyglądać właściwy rozmiar obwodu? Dobrze dobrany obwód powinien przylegać do ciała, ale jednocześnie być wystarczająco luźny, byś mogła swobodnie oddychać. Części tylnej nie powinnaś być w stanie odciągnąć od ciała na odległość większą niż trzy palce. Część tylna obwodu powinna być pod kątem prostym do rąk i znajdować się na tej samej wysokości, co przednia część stanika. Tylna część w żadnym wypadku nie może przesuwać się w górę! To jasny sygnał, że obwód jest za duży. W części przedniej biustonosza pod fiszbinami nie powinien zmieścić się więcej niż jeden palec. Jeśli podniesiesz ręce w górę, dobrze wybrany biustonosz pozostanie na swoim miejscu. W części przedniej nie może przesuwać się na piersi!

 

Przy mierzeniu nowego biustonosza, właściwy obwód należy wybrać, zapinając go na pierwszą haftkę (najluźniejsza wersja). Trzeba bowiem liczyć się z tym, że z czasem obwód trochę się poluzuje i rozciągnie. Podobnie, jak rozchodzą się nowe buty. Jeśli kupisz biustonosz, który dobrze leży przy zapięciu na ostatnią haftkę, po rozciągnięciu nie będziesz miała już na co go zapinać i obwód będzie zbyt duży.

Przy dobieraniu biustonosza obowiązuje jeszcze jedna zasada, na którą należy zwrócić uwagę! Trzeba pamiętać, że rozmiar miseczek zmniejsza się/rośnie proporcjonalnie do rozmiaru obwodu. W związku z tym miseczka B jest mniejsza w przypadku obwodu 70 niż obwodu 80. Przykładowo biustonosz 65/D ma mniej więcej ten sam rozmiar miseczki, co 70/C lub 75/B. Jeśli więc podczas mierzenia biustonosza w rozmiarze 75/B okaże się, że miseczka będzie idealnie leżeć, a obwód będzie za duży, należy sięgnąć po mniejszy rozmiar obwodu, a jednocześnie większą miseczkę. Powinnaś więc wtedy wybrać 70/C.

Ramiączka

Również na podstawie ramiączek możesz łatwo ustalić, że biustonosz jest niewłaściwie dobrany. Jak już wspominaliśmy, większość wagi piersi powinna spoczywać na obwodzie biustonosza, nie na ramiączkach. Ramiączka powinny nieść wyłącznie 20% wagi biustu. Nie mogą się więc wpijać, a jednocześnie nie powinny spadać. Na szczęście w przypadku przeważającej większości biustonoszy długość ramiączek można regulować, wystarczy więc je skrócić lub przedłużyć w zależności od potrzeb.

Sygnałem, że ze stanikiem nie wszystko jest w porządku mogą być też bóle odcinka szyjnego kręgosłupa oraz ramion. Są one bowiem często spowodowane przez nieodpowiednie dobrany (za duży) obwód biustonosza. Wagę niosą wtedy ramiączka, co może ostatecznie wywoływać znaczne bóle ramion (zwłaszcza jeśli kobieta ma duży biust).

Miseczki

Oczywiście również na podstawie miseczek możesz na pierwszy rzut oka poznać, czy biustonosz leży tak, jak powinien. Na co należy zwracać uwagę w przypadku miseczek? Jednym z sygnałów może być tzw. wypływający biust, w sytuacji kiedy pierś nie mieści się w zbyt małej miseczce i wypływa, tworząc nieeleganckie wypukłości. Tak to oczywiście nie powinno wyglądać.

Może się jednak pojawić również odwrotny problem. Jeśli miseczka jest za duża, jej brzegi odstają od piersi – podczas ruchu biustonosz się marszczy i różnie podwija. W przypadku dobrze dobranego rozmiaru miseczka powinna odpowiadać kształtowi piersi i naturalnie nawiązywać na linię biustu – nie może się nigdzie wpijać ani odstawać.

Nie tylko rozmiar, ale również kształt miseczek ma istotne znaczenie. Również w przypadku właściwie dobranego rozmiaru może się zdarzyć, że miseczka źle leży. Wtedy trzeba rozejrzeć się za innym krojem biustonosza. Oferta jest szeroka i z pewnością znajdziesz idealny dla siebie krój.

Fiszbiny

Fiszbiny mają za zadanie zapewniać podparcie piersiom. By dobrze pełniły tę funkcję, muszą ciasno obrysowywać pierś. Właściwy rozmiar miseczek poznasz również na podstawie fiszbin – koniec fiszbiny powinien być skierowany do środka pachy.

Należy również uważać, by obwód w części przedniej biustonosza (miejsce, gdzie łączą się fiszbiny) ciasno przylegał do ciała. Ta część biustonosza nie powinna odstawać, ale nie może też zbytnio uwierać.

Właśnie odkryłaś, że Twój biustonosz ma niewłaściwy rozmiar? Skorzystaj z naszej unikalnej aplikacji brafittingowej Size&Style Asistent! Nie tylko obliczy ona właściwy rozmiar biustonosza, ale zaleci też odpowiednie kroje! Dzięki niej 94% kobiet nosi właściwy biustonosz!

 

 

 

W naszej bogatej ofercie znajdziesz dobrze leżące biustonosze we wszystkich krojach i rozmiarach. Wszystkie je osobiście dla Ciebie testujemy!