713 822 963
MENU

Jak prać i suszyć bieliznę osobistą?


Data: 6.12.2017

Jak dbać o biustonosze i majtki?

Nowa piękna bielizna dotarła do domu! Ale jak o nią dbać, żeby pozostała taka piękna jak najdłużej? Astratex.pl przygotował dla Ciebie kilka rad, które Ci w tym pomogą. Biustonosze produkowane są z najdelikatniejszych materiałów, dzięki którym bielizna jest elastyczna, a jej noszenie przyjemne. Jednak dbanie o te materiały nie należy do najprostszych. Wypełnienia biustonoszy i wzmocnione miseczki, które mają nadać kobiecym piersiom „właściwy kształt” również wymagają specjalnej pielęgnacji, ponieważ niewłaściwe obchodzenie się z nimi może skutkować ich zgnieceniem.

Biustonosze pierz lepiej ręcznie, czyli czemu nie prać w pralce?

To, że producenci często zalecają delikatne pranie ręczne ma swoje powody. Jednym z nich są fiszbiny w miseczkach, a właściwe materiał, z którego są wykonane. Nie zawsze przetrwa on bowiem pranie w pralce. Ponadto fiszbiny mogą podczas prania wysunąć się z miseczek, uszkadzając bęben pralki. Pralka nie wpływa dobrze także na pianę wzmocnienia miseczek – źle działa na nią ciśnienie i ciepła woda. Na koniec należy również wspomnieć o tym, że haftki i oczka zapięć mogą uszkodzić koronkę.

Jeżeli pomimo tych niekorzystnych wpływów preferujesz pranie w pralce, zminimalizuj ryzyko uszkodzenia biustonoszy, stosując woreczek do prania. Zapobiega on przede wszystkim uszkodzeniu koronek i aplikacji przez zapięcie. Ważne jest również, by ustawić program delikatnego prania – bez wirowania i z jak najniższą temperaturą.

Nie korzystaj też z suszarki. Jakiekolwiek ciepło z suszarki uszkadza bowiem wypełnienia biustonoszy ze wzmocnieniem i niszczy elastyczność materiału. Pod wpływem ciepła powierzchnia miseczek zacznie się kurczyć i powstaną nierówności. Przy częstym suszeniu może dojść do tego, że wzmocnienie biustonosza skurczy się na tyle, że będzie mniejsze niż sama miseczka.

Jak zabrać się za pranie ręczne? Biustonosze należy prać w zimnej lub letniej wodzie, stosując delikatny środek piorący. Następnie ich nie wyżymaj! Większość biustonoszy wykonana jest z delikatnej tkaniny, która sama bardzo szybko wysycha.

Jak przechowywać biustonosze ze wzmocnieniami i biustonosze push-up? To nie jest duże zmartwienie. Możesz je złożyć w połowie i włożyć jedną miseczkę w drugą lub poskładać je na siebie w szufladzie lub pudełku. Niektóre kobiety wieszają duże biustonosze na specjalne wieszaki.

Podobnie jak w przypadku bielizny, również w przypadku kąpielówek i kostiumów kąpielowych należy przestrzegać zaleceń wymienionych na metce odzieży (wyjaśnienie poszczególnych symboli znajdziesz poniżej). 

W przypadku właściwego obchodzenia się, będziesz mogła cieszyć się biustonoszem kilka lat!

W przypadku majtek zawsze kieruj się symbolami prania widniejącymi na metce bielizny.

Jak poprawnie dbać o kostium kąpielowy i kąpielówki?

Po pielęgnacji biustonoszy przyjrzymy się też temu, jak poprawnie dbać o stroje kąpielowe i kąpielówki, ponieważ im lepiej będziemy o nie dbać, tym dłużej utrzymamy ich doskonałe właściwości.

Pielęgnacja kostiumu kąpielowego lub kąpielówek rozpoczyna się jeszcze zanim po raz pierwszy pokażesz się w nich nad wodą. Przed pierwszym założeniem dobrze jest namoczyć strój w letniej wodzie (30°C) z neutralnym mydłem, a następnie pozostawić, by swobodnie wysechł (nie wyżymać!). Stosować można też delikatny proszek do prania lub szare mydło.

Również po każdym noszeniu wypierz kostium w letniej wodzie. Nie susz go bezpośrednio na słońcu, lepiej powieś go w cieniu. Nie pozostawiaj wilgotnego kostiumu zwiniętego lub w woreczku foliowym – może bowiem dojść do zaparzenia się i zniszczenia.

Uważaj też na uszkodzenia mechaniczne i odarcia – biżuterię, kamienie, siedzenie na chropowatej powierzchni, na piaszczystej plaży lub na chropowatą powierzchnię zjeżdżalni wodnej – wszystko to może uszkodzić strój lub kąpielówki.

Sól morska czy też chlor również nie działają najlepiej na kostiumy kąpielowe i kąpielówki – mogą bowiem zmieniać ich kolor. Ponadto pod wpływem chloru elastan traci elastyczność. Wybieraj więc starannie miejsce do kąpieli i, o ile to możliwe, omijaj nadmiernie chlorowane baseny.

Kolejnym wrogiem kąpielówek i strojów są pot i krem do opalania. Zamiast kremu stosuj więc lepiej mleczko do opalania i zakładaj kostium dopiero, kiedy mleczko się wchłonie.

To niestety nie koniec listy zagrożeń dla Twoich kąpielówek. Uzdrowiska termalne, w których temperatura wody często przekracza dozwolone 30°C, i kąpiele błotne także wywierają negatywny wpływ na kolor i strukturę materiału.

Zanim po zakończeniu sezonu schowasz kostium do szafy, poświęć mu jeszcze odrobinę uwagi. Wypierz w pralce – w czasie prania włóż go do specjalnego woreczka i zastosuj program do prania delikatnego. Nie wiruj i w żadnym wypadku nie susz stroju ani kąpielówek na ogrzewaniu czy też w suszarkach do ubrań.

Jak dbać o odzież modelującą?

Odzież modelująca to fenomen ostatnich lat i staje się ona coraz popularniejsza. Jednak by bielizna ta zachowała swoje unikatowe właściwości, należy właściwie ją pielęgnować.

Bielizna modelująca odznacza się wyjątkowa elastycznością i zwartością materiału. W celu jak najdłuższego zachowania tych właściwości lepiej prać bieliznę modelującą ręcznie, w zimnej lub letniej wodzie. Przy praniu dobrze jest unikać klasycznych proszków do prania. Ich dodatki wybielające mogą bowiem spalić włókna bielizny i straci ona swoją elastyczność. Najlepiej stosować specjalny środek piorący do delikatnego prania, jednak wystarczy też zwykły żel pod prysznic.

Piorąc bieliznę ściągającą, nigdy też nie stosuj płynu do płukania, ponieważ mógłby on uszkodzić delikatne elastyczne włókna i bielizna szybko straciłaby swoje wyjątkowe właściwości.
Bielizny modelującej nie można suszyć w suszarce, ponieważ ciepło także niszczy unikatowy materiał, który następnie traci swoją elastyczność.

Poza tym należy brać pod uwagę, że bielizny modelującej się nie prasuje. Podczas prasowania materiał także straciłby swoje właściwości. Na szczęście bielizna modelująca właśnie dzięki swojej elastyczności nie musi być prasowana, ponieważ sama rozciąga się na ciele.

Jak dbać o odzież sportową?

Odzież sportowa posiada specjalne właściwości, które ułatwiają nam i uprzyjemniają uprawianie sportu. Właściwości te chcemy oczywiście zachować jak najdłużej i jak najbardziej przedłużyć żywotność odzieży – by się nam to udało, należy właściwie pielęgnować odzież sportową.

Sposób pielęgnacji uzależniony jest od konkretnego rodzaju i materiału odzieży sportowej. Dlatego zawsze kieruj się metkami, które dadzą Ci jasne instrukcje obchodzenia się z konkretnym produktem. Pomimo tego istnieje kilka ogólnych rad, którymi dobrze jest się kierować, dbając o odzież sportową. Chociaż większość odzieży sportowej posiada funkcję odprowadzania potu z dala od ciała i szybkiego wysychania, należy wyprać drobne cząsteczki soli z potu i inne nieczystości, które utrzymują się na odzieży.

Większość odzieży sportowej można prać w pralce, pierz ją jednak tylko w temperaturze do 40°C, stosując środki do prania delikatnego, ewentualnie możesz je zastąpić żelem pod prysznic. Piorąc, nie stosuj płynu do płukania, mógłby on bowiem uszkodzić włókna i odzież straciłaby swoje właściwości funkcjonalne.

Odzież sportową pierz zawsze na lewą stronę, możesz też stosować woreczek do prania delikatnej odzieży. Bęben pralki i pozostała prana bielizna mogłaby uszkodzić delikatną powierzchnię odzieży sportowej.

Do suszenia odzieży sportowej nie stosuj suszarki ani innego źródła ciepła, to również mogłoby ją pozbawić wyjątkowych właściwości. Ponadto odzież sportowa bardzo szybko schnie, a więc nie będziesz potrzebować suszarki.

Jeśli chodzi o prasowanie, zależy od rodzaju odzieży – niektóre mogą być prasowane, inna nie. W tym przypadku kieruj się instrukcjami na metce odzieży.

Wierzymy, że dzięki tym radom Twoja odzież, kostiumy kąpielowe i kąpielówki z Astratex.pl pozostaną długo jak nowe!

Jak dbać o koszulki, lekkie szlafroczki i bieliznę erotyczną?

W przypadku tych rodzajów bielizny z bardzo delikatnych materiałów najlepiej przestrzegać instrukcji prania widniejącej na metkach na wewnętrznych brzegach. Jeżeli jednak chcesz zapobiec jakiemukolwiek uszkodzeniu, nie przekraczaj przy praniu temperatury 30°C. Podczas prania w pralce zawsze stosuj woreczek do prania, który minimalizuje ryzyko uszkodzenia bielizny.

Gorsety i koszulki z wszytymi biustonoszami pierz lepiej ręcznie. W ten sposób zapobiegniesz nie tylko uszkodzeniom produktu, ale też bębna pralki – przy większych obrotach fiszbiny mogą wysunąć się z bielizny. W przypadku prania ręcznego przestrzegaj określonej temperatury i stosuj środki piorące do delikatnego, ewentualnie kolorowego prania (białą bieliznę pierz zawsze oddzielnie od kolorowej i czarnej). Nie susz bezpośrednio na słońcu i jakimkolwiek źródle ciepła – kolor i materiał mogą zostać uszkodzone. Stosowanie suszarki jest oczywiście niewskazane.

Jak dbać o bieliznę funkcjonalną?

Bielizna funkcjonalna nie jest tanią rzeczą, ale przy właściwiej pielęgnacji zachowa swoje właściwości przez wiele lat.

Przestrzegaj instrukcji widniejących na metce przy wewnętrznym brzegu bielizny.

Bieliznę funkcjonalną należy prać częściej, także wtedy, kiedy nie wykazuje ona większych oznak noszenia. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom odprowadza ona pot z dala od ciała i w materiale pozostają w ten sposób (w przypadku dłuższego noszenia) drobne cząsteczki soli z potu. Bieliznę funkcjonalną można prać w pralce, i to nawet w temperaturze 40°C (stosuj woreczek do prania), ale zalecamy raczej delikatniejsze pranie ręczne. W ten sposób zapobiegniesz możliwemu uszkodzeniu materiału w bębnie pralki. Bielizna termoaktywna powinna być prana wyłącznie w delikatnym proszku – proszku przeznaczonym specjalnie do tego rodzaju odzieży i przede wszystkim bez zastosowania płynu do płukania czy też innych zmiękczaczy wody! Naruszają one struktury włókien, obniżają ich wytrzymałość, niszcząc w ten sposób unikatowe właściwości materiału. Oczywiście nie stosuj chemicznych środków czyszczących ani wybielaczy, nie susz bielizny w suszarce i nie prasuj. Jedną z zalet bielizny funkcjonalnej jest to, że się nie gniecie. Bielizna termoaktywna również bardzo szybko schnie.

O unikatowych właściwościach poszczególnych materiałów funkcyjnych możesz przeczytać bezpośrednio w opisach produktów.

Jak dbać o szlafroki, piżamy i koszule nocne?

Szlafroki

Szlafroki przez lata swojego funkcjonowania w damskiej garderobie stały się nie tylko niezbędnym pomocnikiem po kąpaniu, ale też przyjacielem w zimne poranki czy też chłodne zimowe wieczory. Natomiast „lekkie” warianty szlafroczków zadają szyku każdej kobiecie, która chce być uwodzicielska, ale chce, by było jej ciepło.

Przygotowaliśmy kilka rad, które pomogą Ci zachować piękny wygląd Twojego szlafroka. Przed pierwszym zastosowaniem na pewno najpierw wypierz szlafrok w temperaturze widniejącej na metce produktu. Przestrzegaj niełączenia różnych kolorów, by zapobiec możliwemu zafarbowaniu włókna.

a)  W przypadku każdego szlafroka z mikrowłókna przestrzegaj instrukcji prania, które znajdziesz na metce przy wewnętrznym brzegu. Zaleca się jednak pranie w temperaturze 30°C, w programie prania delikatnego. Stosuj odpowiedni środek piorący i na pewno nie wybielaj ani nie czyść chemicznie szlafroka, doszłoby do uszkodzenia materiału. Susz powieszony – szlafrok dzięki mikrowłóknu bardzo szybko schnie.

Szlafroki z mikrowłókna są bardzo popularne, nie tylko ze względu na swoją miękkność, ale też fakt, że bardzo szybko ogrzewają.

b)  Szlafrok z 50% zawartością bawełny pierz w temperaturze maksymalnie 40°C, w programie prania delikatnego, stosując odpowiedni środek piorący. Obowiązują zasady – nie wybielać, nie czyścić chemicznie, nie prasować i nie suszyć w suszarce.

c)  Między innymi (pielęgnacja jest taka jak w przypadku szlafroka z 50% zawartością bawełny), szlafrok frotte można nawet suszyć w suszarce. Tutaj wyjątkowo suszenie w suszarce ma wręcz zaletę – włókna szlafroka pięknie się oddzielają i materiał frotte nie staje się szorstki i nieprzyjemny.

d)  Lekki szlafroczek pierz najlepiej w 30°C i to w woreczku do prania, żeby nie zniszczył się przy praniu w pralce.

Ponadto przestrzegaj instrukcji prania widniejących na metce przy wewnętrznym brzegu szlafroczka.

Nie przekraczaj zalecanej temperatury prania, doszłoby do nieodwracalnego uszkodzenia materiału. Wystrzegaj się też suszenia bezpośrednio na słońcu, by kolory szlafroka nie wybladły. Oczywiście nie przesuszaj materiałów, wystawiając je na bezpośrednie działanie źródła ciepła (kaloryfery, piece itp.).

Jeżeli z tkaniny (poza mikrowłóknem w wersji satynowej) wyciągnie się pętelka, nigdy jej nie odrywaj tylko odetnij. Zapobiegaj uszkodzeniom mechanicznym wywołanym nieodpowiednim obchodzeniem się!

Piżamy i koszule

W czym innym spać, jeśli nie w wygodnej piżamie lub koszuli? Czy chcesz, żeby ich materiał zachował swój wygląd i delikatność? Przyjrzyj się więc naszym zaleceniom.

Chociaż bawełna to bardzo odporny materiał o długiej żywotności, i tak należy wystrzegać się niedelikatnego obchodzenia się z nią. Piżamy i koszule są często kolorowe oraz miewają różne nadruki. Dlatego pierz te produkty maksymalnie w 40°C, przy pomocy programu prania delikatnego i stosuj odpowiedni środek piorący do kolorowego prania. Również w tym przypadku należy oczywiście nie wybielać i nie czyścić chemicznie tkaniny. Na pewno jej też nie susz w suszarce bębnowej – nadruki mogłyby się zlepić lub mogłyby pozostawić nieeleganckie plamy na innych tkaninach. Natomiast prasować możesz nawet na wyższy stopień (około 200°C).

Temperatura prania piżam, koszul i koszulek z dodatkiem kaszmiru nie może przekroczyć 30°C! Temperatura prasowania nie może przekroczyć 100°C. W przypadku niewłaściwego obchodzenia się kaszmir można bezpowrotnie uszkodzić!

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, możesz skorzystać z naszego e-mailu info@astratex.pl lub skontaktować się telefoniczne z Działem Obsługi Klienta 713 822 963. Godziny pracy działu to 8:00-17:00 w każdy dzień roboczy.