713 822 963
MENU

Jak dbać o kostium kąpielowy?

Data: 6.12.2017

Jak poprawnie dbać o kostium kąpielowy i kąpielówki?

Po pielęgnacji biustonoszy przyjrzymy się też temu, jak poprawnie dbać o stroje kąpielowe i kąpielówki, ponieważ im lepiej będziemy o nie dbać, tym dłużej utrzymamy ich doskonałe właściwości.

Pielęgnacja kostiumu kąpielowego lub kąpielówek rozpoczyna się jeszcze zanim po raz pierwszy pokażesz się w nich nad wodą. Przed pierwszym założeniem dobrze jest namoczyć strój w letniej wodzie (30°C) z neutralnym mydłem, a następnie pozostawić, by swobodnie wysechł (nie wyżymać!). Stosować można też delikatny proszek do prania lub szare mydło.

 

 

Również po każdym noszeniu wypierz kostium w letniej wodzie. Nie susz go bezpośrednio na słońcu, lepiej powieś go w cieniu. Nie pozostawiaj wilgotnego kostiumu zwiniętego lub w woreczku foliowym – może bowiem dojść do zaparzenia się i zniszczenia.

Uważaj też na uszkodzenia mechaniczne i odarcia – biżuterię, kamienie, siedzenie na chropowatej powierzchni, na piaszczystej plaży lub na chropowatą powierzchnię zjeżdżalni wodnej – wszystko to może uszkodzić strój lub kąpielówki.

Sól morska czy też chlor również nie działają najlepiej na kostiumy kąpielowe i kąpielówki – mogą bowiem zmieniać ich kolor. Ponadto pod wpływem chloru elastan traci elastyczność. Wybieraj więc starannie miejsce do kąpieli i, o ile to możliwe, omijaj nadmiernie chlorowane baseny.

Kolejnym wrogiem kąpielówek i strojów są pot i krem do opalania. Zamiast kremu stosuj więc lepiej mleczko do opalania i zakładaj kostium dopiero, kiedy mleczko się wchłonie.

To niestety nie koniec listy zagrożeń dla Twoich kąpielówek. Uzdrowiska termalne, w których temperatura wody często przekracza dozwolone 30°C, i kąpiele błotne także wywierają negatywny wpływ na kolor i strukturę materiału.

Zanim po zakończeniu sezonu schowasz kostium do szafy, poświęć mu jeszcze odrobinę uwagi. Wypierz w pralce – w czasie prania włóż go do specjalnego woreczka i zastosuj program do prania delikatnego. Nie wiruj i w żadnym wypadku nie susz stroju ani kąpielówek na ogrzewaniu czy też w suszarkach do ubrań.


Newsletter

Czy chcesz być informowany o nowościach?Czy chcesz być informowany o nowościach?

Edycja, zrezygnuj